Liimpuittalad ja kilbid

Liimpuidust talad ja kilbid on tugevamad, vastupidavamad ja suurema kandevõimega kui harilik puit. Liimpuidu mõõtmed ei ole piiratud, sest valmistamiseks liimitakse ilmastikukindla liimiga omavahel kokku samasuunalised saematerjali tükid ehk lamellid. Otsapidi kokkuliimimisel kasutatakse sõrmjätkamist.

Liimpuidu tootmisel eemaldatakse tugevusomadusi vähendavad puidu osad, nt oksakohad, lõhed, vaigupesad, putukakahjustused jms. Ainult kvalitetse puidu kasutamise tõttu liimpuit ei pragune ega muuda kuju niiskuse ega temperatuuri mõjul.

Lamellide pikkuse ja laiuse erinevuse tõttu saab toota erineva välimusega liimpuitu. Tavaliselt kasutatakse 200-500 mm pikkusega ja 40-50mm laiusega lamelle.

Standardist kitsama, <50mm lamelliga liimpuit on odavaim, sest selle tootmiseks saab ära kasutada puidutööstuse ülejääke. Ehkki nii väikese laiusega lamellidest liimpuit ei näe eriti loomulik välja, annab iga liimimine tugevust juurde, nii et tegemist on vastupidavaima materjaliga.

Eriti laia lamelliga, 60-70mm, 80-90mm ja 100-120mm liimpuit sobib kasutamiseks siis, kui lisaks tugemusomadustele on vajalik ka dekoratiivsus, sest laiem lamell näeb välja nagu naturaalne laud. Samas kvaliteetse tooraine harulduse tõttu on laia lamelliga liimpuit kalleim.

Veelgi haruldasemad ning kallimad on pikad ja laiad lamellid. Sellist liimpuitu kasutatakse näiteks mööbli, samuti trepiastmete valmistamiseks.

Näitan kõiki 2 tulemust